X
تبلیغات
رایتل

سلامت از نگاه ملی

لطفا با شرکت در نظرسنجی های این وبلاگ به شناخت افکار عمومی کمک کنید

آخرین دست آوردهای درمان ام اس


ارزیابی انواع داروهای جدید و فعلی برای درمان بیماری ام اس، فقط یک شاخه از تحقیقاتی است که دانشمندان برای درمان این بیماری در آینده نزدیک از آن استفاده می کنند. بعضی از محققین در حال بررسی بر روی روشهایی هستند که بطور کلی باعث متوقف کردن بیماری می شود.
در یک روش آزمایشی که به نام "القاء تحمل ایمونولوژیک" معروف می باشد به بیماران مبتلا به ام اس، پروتئین میلین را از طریق خوراکی می دهند. منطقی که پشت این قضیه نهفته است این است که موادی که خورده می شوند معمولاً از طرف سیستم ایمنی بدن به عنوان اجسام بیگانه و ناشناخته شناسایی نمی شوند. غذا برای فردی که آن را می خورد یک چیز خارجی و بیگانه است اما بطور طبیعی این غذا مورد حمله سلولهای ایمنی بدن قرار نمی گیرند. دانشمندان می گویند اگر پروتئین میلین از طریق دهان بصورت خوراکی به بیمار داده شود شاید بدن بیمار تخریب آنها را متوقف نموده و در نتیجه از حملات آن پیشگیری شود.
یکی دیگر از درمانهای آزمایشی که در آن از میلین استفاده می شود، امتحان نمودن راههای است که کمک شود خود حفاظت ایمنی سلولهای عصبی (یعنی میلین) خودش را ترمیم نماید. یکی از این روشهای بررسی بر روی اولیگودندروسیتها (Oligodendrocytes) می باشد که همان سلولهای زنده میلین هستند. به نظر می رسد که این سلولها بعد از حملات حاد ام اس، دیگر قادر به ساختن میلین نمی باشند. تحقیقات دیگری نیز بر روی فاکتورهای رشد شیمیایی که اصطلاحاً به آنها "نورگولین" (Neuregulins) گفته می شود در جریان است. این فاکتورهای رشد به سلولهای خاصی علامت می دهند تا شروع به ساخت میلین جدید کنند.
راه دیگری که دانشمندان در حال بررسی آنها هستند تلاش رای پیوند زدن میلین سالم به بیماری مبتلا به ام اس می باشد. در سال 2001 دانشمندان دانشگاه یئل (Yale) اولین اقدام را در این مورد انجام دادند و سلولهای تولید کننده میلین را از قسمتهای دیگری از بدن (خارج از مغز و نخاع) برداشتند و به داخل پلاکتهای ایجاد شده در مغز چندین بیمار مبتلا به ام اس پیوند زدند. نتایج این اقدام هنوز از طرف دانشمندان گزارش نشده است، اما پزشکان امید زیادی دارند که اگر این روش بخوبی کار کند، گام بزرگی در درمان این بیماری برداشته خواهد شد.


سایر روشهای آزمایشی
دو روش آزمایشی دیگر برای درمان بیماری ام اس ابداع شده است عبارتند از: تعویض پلاسمای خون و پیوند مغز استخوان.
در روش تعویض پلاسمای خون، پزشکان تا آنجا که ممکن است پلاسمای خون بیمار را بیرون می کشند (پلاسما به قسمت مایع خون به غیر از گلبولهای آن گفته می شود) سپس بجای آن پلاسمهای مصنوعی را که از پروتئین و نمک ساخته شده وارد رگهای بیمار می کنند. این کار با استفاده از دستگاهی به نام ماشین پلاسما فرز (Plasma Pheresis) انجام می شود. در هربار حدود نصف فنجان تا یک و نیم فنجان خون بیمار گرفته می شود، پلاسمای آن از گلبولها جدا می گردد، پلاسما دور ریخته می شود، گلبولهای جدا شده با پلاسمای مصنوعی مخلوط می شود و از
طریق یک رگ دیگر بیمار، به او باز گردانده می شود. این کار به مدت چند ساعت و چند جلسه انجام می شود تا خون بیمار از پلاسمای طبیعی خودش پاک گردد.
منطقی که پشت این روش نهفته است آن است که از آنجایی که پلاسمای خون حالوی آنتی بادیها و سایر مواد شیمیایی ایمنی خون می باشد که به میلین حمله می کنند، تعویض آن با پلاسمای مصنوعی باید از روند خود ایمنی حمله به میلین جلوگیری نماید.
نتایج اولیه روش درمانی که در کلینیک مایو (Mayo) در آمریکا انجام شده است نشان می دهد که بیماران مبتلا به ام اس که در عرض دو هفته هفت بار تعویض پلاسما شده اند بهبود قابل توجهی پیدا کرده اند، گرچه این افراد به علت از دست دادن مقدار زیادی از گلبولهای قرمزشان تا حدودی کم خون شده اند. پزشکان امیدوارند که با اصلاح این روش و رفع معایب آن، از این مشکل کم خونی نیز رهایی یابند و این روش را بتوان به خوبی برای بیمارانی که به سایر درمانهای ام اس جواب نمی دهند، بکار برد.
پیوند مغز استخوان که در حال حاضر برای درمان بعضی از سرطانها از آن استفاده می شود روش دیگری است که بر روی بیماران مبتلا به ام اس که به سایر درمانها جواب نمی دهند، در حال آزمایش می باشد. مغز استخوان که یک بافت اسفنجی و نرم در داخل استخوانها می باشد و تولید گلبولهای خون به عهده آن است را با روش خاصی از بین برده و به جای آن از مغز استخوان تازه ای از سلولهای خود فرد رشد داده شده است و یا اینکه از مغز استخوان فرد دیگری استفاده می کنند.
مغز استخوانی که پیوند زده می شود دارای هیچکدام از سیستمهای ایمنی که به میلین حمله می کنند نمی باشد، در نتیجه می واند بطور بالقوه باعث متوقف شدن روند پیشرفت بیماری ام اس شود. این پیوندها بسیار خطرناک می باشند و بسیاری از بیماران در اثر عوارض آن خواهند مرد، اما این پیوندها می توانند در بیمارانی که دارای شرایط ناامید کننده ای باشند شانس بهبودی ایجاد نمایند.


آیا بالاخره برای ام اس درمانی پیدا خواهد شد؟
از آنجایی که دانشمندان و پزشکان به کشفیات خود در مورد بیماری ام اس ادامه می دهند و هر روز پیشرفتهای خوبی در درک و نحوه درمان این بیماری بدست می آید، این سئوال که چه وقت و چگونه این بیماری را می توان بالاخره درمان نمود، بسیار پرسیده می شود. متخصصین در این امر توافق دارند که در حال حاضر نمی توان پیش بینی نمود که چقدر طول خواهد کشید که برای این بیماری یک درمان قطعی پیدا شود. انجمن ملی ام اس آمریکا در مورد وسعت این کار چنین اظهار داشت: "برای بوجود آمدن درمان ام اس که علایم بیماری را از بین برده و فعالیت بیماران را به وضعیت قبل از بیماری در آورد، چندین گام مهم در زمینه متوقف کردن روند از بین رفتن میلین، میلین سازی دوباره و ترمیم آسیب آکسونها باید برداشت شود".
گرچه هنوز امکان ندارد که ما بگوییم چه وقت و چگونه این بیماری درمان خواهد شد، افراد مبتلا به ام اس دلیل خوبی دارند که به این امر خوش بین باشند زیرا در عصری زندگی می کنیم که موفقیتهای غیرقابل انتظاری در تحقیق و درمان بیماریها بدست می آید.  
 به نقل از سایت: دنیای ام اس
تاریخ ارسال: دوشنبه 29 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:58 ق.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

درمان بیماری ام اس با گیاهان دارویی

از شیره گیاهان برای درمان بیماریهای مختلف استفاده میشود. این مواد می توانند به شکل قطره ، شربت یا قرص .. استفاده شوند. باید دانست مواد استخراج شده از گیاهان می توانند از قدرت اثر بالایی برخوردار باشند و لذا ممکن است در شرایطی خاص ، منع مصرف داشته باشند ( برای سلامتی  مضر باشند ). بخصوص اگر همزمان با آنها داروهای دیگری مصرف شوند. مسئله مهم دیگر این است که هر گیاه از مواد مختلفی تشکیل شده که این مواد از قسمت های مختلف آن گیاه استخراج میشوند. لذا قبل از مصرف داروهای گیاهی باید دانست که کدام قسمت از گیاه برای یک بیماری خاص مناسب است مثلاً گل ، برگ ، ریشه ، یا ساقه ، به چه مقداری باید استفاده شود. چگونه باید تهیه شود و چه زمانی باید مصرف شود.  

 

طب گیاهی و ام اس

 

از شیره گیاهان بسیاری در درمان ام اس استفاده میشود. این گیاهان با هدف کم کردن گرفتگی عضلانی ، رفع علائم ادراری، یبوست  خستگی، تقویت سیستم ایمنی ، کاهش التهاب و ... استفاده میشوند. 

·        برای نمونه به چند گیاه داروئی مورد استفاده اشاره می کنیم : 

۱- اگریمونی :برای کبد مناسب است 

2- amrit kalash : که مواد انتی اکسیدان یا اصطلاحا ضد پیری دارد و با جذب رادیکال های ازاد مانع ازپیری و سرطان می شود. 

3-Ashwagyanda    : این دارو برای رفع خستگی عضلانی موثر است  

4-   4-  Barberry  که ضد باکتری و قارچ،  ویروس و انگل است 

5-   5-  Gin seng  تقویت برای سیستم ایمنی   

6-    Cranberry  برای جلوگیری از عفونت های ادراری  

 

بیاد داشته باشیم که داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیائی ممکن است عوارضی داشته باشند و بنابراین به غیر از  داروهائی که مدتهای مدیدی است مورد استفاده بوده و به نظر بی خطر میرسند. سایر داروهای گیاهی لازم است پس از بررسی ها و مطالعات لازم ، مورد استفاده قرار گیرند . به همین دلیل است که برخی کشورهای اروپائی اخیراً تولید، یا فروش برخی داروهای گیاهی را منوط به اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه می دانند و اجازه فروش و یا استفاده از گیاهانی را که بدرستی مورد مطالعه قرار نگرفته اند صادر نمیکنند..

بهنقل از سایت انجمن ام اس ایران

تاریخ ارسال: یکشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:44 ق.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

آقای دکتر نوربخش, وقت آن فرا رسیده که طرحی نو دراندازید.

سازمان تامین اجتماعی پس از سالها التهاب و کشمکش و حاشیه که بر متن ان غلبه نموده بود ؛ بالاخره به دولت یازدهم رسید و در راس ان مدیری قرار گرفت که ...... 
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:29 ب.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

درمان بیماری ام اس با داروی گیاهی کندر

فریبرز معطر درگفتگو با خبرنگار سلامت نیوز افزود: درطب اسلامی و ایرانی گیاه کندر را فقط به عنوان زیاد شدن حافظه می شناختند و این درحالی که بر اساس تحقیقات صورت گرفته در بین سالمندان اصفهانی مشخص شد که اثر ضد التهابی دارد و باعث کاهش درد �دست و زانو افراد مسن و فعالیت بیشتر آنها می شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون درآلمان از این دارو برای درمان سرطان مغزو جلو گیری از خونریزی روده استفاده می کنند بیان داشت: درتحقیقات به عمل آمده برروی سالمندان اصفهانی به مدت یک هفته به صورت روتین گیاه کندر در قالب دو کپسول پانصد میلی گرمی به آنها داده می شد که بیش از نود و هفت درصد بر ضریب هوشی آنها اضافه شد.

عضو فرهنگستان  کشور اظهارداشت: با توجه به اینکه عوارض التهابی در سلول های مغز علت اصلی بیماری ام اس شناخته شد به گونه ای که باعث خونریزی و التهاب در مغز بیماران می شود باعث شد که از گیاه کندر برای مهار پروستو گرانیت ها لونکوترین التهابات مغز استفاده شود و به درمان بیماری ام اس کمک کنیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیماران ام اس با داروهای اینترفرون درمان می شوند که به خاطر هزینه های سنگین آن بسیاری از بیماران دررنج هستند بنابراین سعی داریم از گیاه کندر درقالب کپسول ممرال برای این بیماران استفاده کنیم.

مقالات پزشکی و بهداشتی - ام اس سنتر
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گیاهان دارویی

تاریخ ارسال: شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:25 ق.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

درمان بیماری ام اس با داروی گیاهای غافث


گیاه غافث
در حال حاضر از این گیاه جهت درمان طیف وسیعی از بیماریها استفاده می‌گردد اما باید به این نکته توجه شود که دارای گونه‌های مختلفی بوده که هر کدام دارای خواص درمانی مستقلی هستند. مطالعات و تحقیقات اخیر در مورد گیاه غافث منجر به کشف خواص ضدویروسی، آنتی‌اکسیدانی، خواص ضدالتهابی و افزایش سوخت و ساز بدن شده است. امروزه تحقیقات بشر در مورد این گیاه معطوف خواص درمانی مرتبط با بیماری MS شده است‌. هرچند که تحقیقات عملی بر روی انسانها امکان پذیر نبوده است اما نتایج کنونی تحقیقات انجام شده، گویای کاهش علائم و نشانه های MS در افراد مبتلا به این بیماری است.

مقدار و دستور مصرف: 3-6 گرم از گیاه را همراه با مقداری آب جوشانده و مصرف گردد. همچنین می توان از فرآورده های معادل این گیاه استفاده کرد.

احتیاط دارویی: در صورت مصرف مقادیر زیاد این گیاه به علت وجود ترکیبات تانن دار، باعث اختلالات گوارشی و یبوست می گردد.  مقادیر بالای استعمال این گیاه دارای تداخل مصرف با داروهای بالا یا پایین آورنده فشار خون و داروهای ضد انعقاد خون است. در دوران بارداری و شیردهی در مقادیر زیاد مصرف نشود. 

 

منبع: دنیای تغذیه مسعود رضوانی

تاریخ ارسال: جمعه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 06:00 ب.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

درمان بیماری ام اس با داروی گیاهای بوزیدان


بوزیدان
این گیاه دارویی به نامهای مختلفی شناخته می‌شود که از جمله رایج‌ترین این نامها می‌توان به جینسینگ هندی و آسانا اشاره کرد. نوع خاصی از گیاه توت می‌باشد. از ریشه و عصاره آن جهت درمان دردهای مزمن، رفع خستگی و التهاب‌، فرو نشاندن استرس و اضطراب استفاده می‌شود. تحقیقات اخیر در مورد این گیاه پیرامون درمان بیماران عصبی و کاهش علائم بیماری MS نتایج بسیار امیدوارکننده‌ای به همراه داشته است. مهمترین اثری را که برای آن برشمرده‌اند خاصیت ضدفراموشی این گیاه است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:15 ب.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر

درمان بیماری ام اس با داروی گیاهی قاصدک

 ریشه و برگ گیاه قاصدک
در طب کره ای از قاصدک برای افزایش انرژی و حفظ سلامت عمومی بدن استفاده می‌کنند و این در حالی است که طب غربی، همچنین طب عربی از آن برای درمان اختلالات گوارشی و بیماریهای پوستی استفاده می‌کنند. این گیاه به‌طور وحشی در چمنزار‌ها، مزارع یونجه، اراضی مرطوب کنار نهرها مراتع و زمین‌های بایر در نواحی معتدل می‌روید. گیاه قاصدک گیاهی است بی‌بو، خیلی کوچک و کوتاه‌تر از 40 سانتی‌متر که شیرابه یا مایع سفیدی ترشح می‌نماید. گاهی از گیاه قاصدک به عنوان علف هرز مزارع، چمن‌زارها و دشت‌های اطراف شهرها یاد می‌شود.

ولی این شاید به معنی عدم‌ آگاهی بشر از خواص مهم آن باشد. گیاه قاصدک، یک غذای مغذی است. در بهار برگ‌های جوان آن را مانند سبزی چیده و استفاده می‌کنند چون برگ‌ها تلخ است باید با ترشی آب‌لیمو و یا سرکه در سالاد مصرف شود. برگ‌های این گیاه حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌های A, C, D و گروه B، همچنین آهن، منیزیم، روی، پتاسیم، منگنز، مس، کولین، کلسیم، بور و سیلیکون است.........


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:59 ق.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب 0 نظر
( تعداد کل: 22 )
   1      2     3     4   >>
صفحات