سلامت از نگاه ملی

لطفا با شرکت در نظرسنجی های این وبلاگ به شناخت افکار عمومی کمک کنید

مگالب ها ، چالش جدید جامعه ی آزمایشگاهی ایران ؟!

مگالب ها، حیات آزمایشگاه های پزشکی  محلی را تهدید می کنند، شاید بعد از انتخابات ریاست جمهوری آینده....


پروژه ی مگالب ها، آزمایشگاه های تخصصی پزشکی بزرگ ، به نظر می رسد به زودی در تهران پیاده شود، پروژه ای که در آن امکان تغییرات در قوانین و دستورالعمل ها ایجاد شود و حتی تا تعیین نوع دستگاه های آزمایشگاهی برای انجام آزمایشات پیش برود.

سیاست اشتباه در نظام سلامت ایران به حدی واضح و مشخص هست که برای هر تحلیل گری جای ابهام نمی گذارد که بهترین و پربارترین سیاست های حوزه ی سلامت در ایران با ناکامی مواجه می شوند ،واقعیت این است که اشتباه وحشتناک دولت ها و مجالس ایران در تحمیل خسارات جانی و مالی به مردم کاملا واضح است و شاید برای عموم مردم این مثال کاملا روشن کننده باشد تا بفهمند که چه در نظام بهداشتی و درمانی ایران در شرف وقوع است

اگر کشوری پیدا شود و اختیار صلح و جنگ را به کارخانجات تسلیحاتی بسپارد ؟! چه اتفاقی خواهد افتاد؟! جز اینکه باید منتظر احتمال وقوع جنگ و افزایش جنگ باشیم؟! زیرا حیات و ممات اقتصادی کارخانجات تسلیحات سازی در تداوم جنگ است.

در ایران تمام حوزه های اجرا و تقنین و سیاست گزاری و نظارت و برنامه ریزی حوزه ی سلامت مردم تقریبا تا ۹۰ درصد به کادر درمانی اعم از متخصص و یا ... سپرده شده است ، بدیهی است که چیزی جز افزایش مداخلات درمانی و شیفت منابع به سمت درمان و وضع قوانین و مقررات انحصار طلبانه به نفع درمان نباید انتظار دیگری داشت.

به هر حال آنچه این روزها از مگالب ها صحبت می شود ، احتمال شکل گیری یک کانون انحصاری دیگر ، اینبار در حوزه ی آزمایشگاه را جدی می کند ، بخصوص اینکه آزمایشگاه های پزشکی کوچک با ورود به حوزه ی تست های غربالگری که منافع سرشار برای آزمایشگاه های پر درآمد دارند، تجربه ای تلخ برای صاحبان رانت و نفوذ در این حوزه پدید آورده اند. حالا به نظر می رسد کسانیکه توانسته اند با لگدمال کردن حقوق آزمایشگاهیان ، phd این رشته را از بین ببرند و حق دایر کردن آزمایشگاه را از آنها بگیرند ، حالا حلقه ی انحصار را به دور گردن همکاران خود خواهند فشرد تا انحصار گرایی و بی توجهی به سایرین تجربه ی تلخ تر دیگری برای جامعه ی پزشکی و مردم رقم بزند.


مهدی اسفندیار
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 29 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 06:09 ب.ظ | نویسنده: صادق | چاپ مطلب
نظرات (1)
دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1396 01:17 ق.ظ
محمد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
چرا پر بحث ترینها را مشخص نمیکنید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد